http://eveturks.com/index.php/index.php/index.php/eve-online-turkce-/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/908615Rubicon_Eve_Online.jpglink
http://eveturks.com/index.php/index.php/index.php/eve-online-turkce-/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/449378Mobile_Rubicon_Eve_Online.jpglink
http://eveturks.com/index.php/index.php/index.php/eve-online-turkce-/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/480637Sister_Of_Eve_Rubicon_Eve_Online.jpglink
http://eveturks.com/index.php/index.php/index.php/eve-online-turkce-/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/559391Balance_Ships_Rubicon_Eve_Online.jpglink
http://eveturks.com/index.php/index.php/index.php/eve-online-turkce-/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/248562Retribution_Eve_Online_diger_guncelleme.jpglink
http://eveturks.com/index.php/index.php/index.php/eve-online-turkce-/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/140651Retribution_Bounty_Eve_Online.jpglink
http://eveturks.com/index.php/index.php/index.php/eve-online-turkce-/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/500112Retribution_New_Ships_Role_Eve_online.jpglink
http://eveturks.com/index.php/index.php/index.php/eve-online-turkce-/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/957606Retribution_Wanted_Chrime_Eve_Online.jpglink
http://eveturks.com/index.php/index.php/index.php/eve-online-turkce-/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/421828Retribution_Eve_Online_Battlecruiser.jpglink
http://eveturks.com/index.php/index.php/index.php/eve-online-turkce-/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/259109Retribution_Eve_Online_Dust_514.jpglink
http://eveturks.com/index.php/index.php/index.php/eve-online-turkce-/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/653235Retribution_Eve_Online_Duello_sistemi.jpglink
http://eveturks.com/index.php/index.php/index.php/eve-online-turkce-/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/808825Retribution_Eve_Online_sirket_arama.jpglink

Eve Online Hakkında

EVE Online’nın Farkı Nedir?

EVE Online sonu açık Massively Multiplayer Online Game (MMOG) (Devasa Çok Oyunculu Online Oyun) dur. Birçok Rol yapma oyunu bilindik ve tahmin edilebilir monoton bir level atlama prensibine dayanır. Eve‟in ayrıldığı nokta tam burada devreye giriyor çünkü Eve dünyasında hersey oyuncuların yaptıkları seylere göre sekilleniyor, buna oyunculara forumlarda oyunda olmasını yada olmamasını istedikleri seylere Developerlarla (Oyunu yapanlarla) birebir ve yazısmalı olarak yapma imkanı sağlayan sistemde dahil.

Bir çok oyunda sizin “Su da olsa bu oyun daha iyi olur” dediğiniz seyleri ,CCP firması yakın takibe alıyor ve bunu uygulamaya koyuyor. Sonu açık oyun sistemini daha önceden bir çok uzay simülasyonu oyununda görmüstük örnek vermek gerekirse “Frontier Elite, Privateer , Freelancer, X-Beyond the Frontier (serisi)” bu liste uzayıp gidiyor ama ne yazıkki bu oyunların bir çoğu off-line oyunlardı ve ister istemez size online oyunun sunduğu serbestliği sunamıyorlardı.

Eve-Online‟ın bir diğer farklı yönü ve genelde oyuna yeni baslamayı düsünen oyuncuların çoğunun düstüğü hata ; Eve katıksız bir Simülasyon değildir, Eve Stratejik-Simülasyondur. Yani geminizi siz reflexlerinizle ve Joystick kabileyetlerinize göre değil, geminizi strateji oyunlarında olduğu gibi fakat 3D olarak kullanıyorsunuz ve oyun içerisinde zaman-bazlı gelistirdiğiniz yetenekleriniz sizin savas kabiliyetizi belirliyor. Aranızda Ogame , Master of Orion …gibi oyunları oynamıs olanlar varsa , nasıl o oyunlarda bir binayı yapmak için belirli bir zaman gerekiyorsa bu oyunda da yetenekler için bir zaman sınırı var.

Yani istasyondan hiç çıkmadan (tabi para gereksiniminiz olmadığını var sayıyorum) bütün yeteneklerinizi çalıstırabilirsiniz. Eve Online serverında gün içerisinde 20 bin ile 45 bin arasında tek bir serverda oyuncu bulabilrsiniz. Eve‟in server sistemi tek büyük bir ağdan olusur. Oyundaki Irkların bölgeleri birkaç NOD‟a (özel server) bölünmüstür ve hepside birbiriyle bağlantılıdır. Bunun nedenide 45 bin oyuncunun tekbir sistemde yoğunlasabileceğini var sayarsak bu kadar veriyi tek bir serverın islemesi olanaksız olacaktır.

Server her gün Đngiltere saati ile 11:00 da (ingiltere bizden 2 saat geride Türkiye saati ile 13:00 da) 1 saatlik restart‟a girer.Bunun amacıda günlük olarak server Back-up ve Update‟lerinin yapılmasıdır.


Baslangıç - New Eden,

Dünyalar ötesindeki dünya Uzay bir zamanlar astroid madenciliği ve vacum üretimiyle çok karlı bir yerdi, bu durum insanların günes sisteminin gezengenlerine ve aylarına yerlesene kadar dı. Doğal olarak bu gelisim Dünyanın ekonomik olarak büyümesini sağladı, insanları normalde olduğundan daha da uzayın derinliklerini kesfetmeye sevketti.

Günes sistemleri arasındaki mesafe kat edilmesi zor bir durumdu, bu durumu Warp teknolojisi tamamiyle değistirdi. Atlama kapıları, zıt çekim kuvvetlerini negatif enerjiyle bir araya getirerek kalıcı kurtdelikleri meydana getirdiler, bu uzayda iki nokta arasında anlık mesafelerin kat edilmesini sağladı.

Bunun dezavantajı, ilk yerlestirilmesi gereken atlama kapılarının el ile yerlestirilmesiydi, fakat bu durum insanoğlunun genisleme arzusunun önünde küçük bir engeldi.


Warp Motoru Kesfedildi,

Bir sonraki büyük adım Warp teknolojisinin gelistirilip Atlama Motorlarına nakledilmesiydi.İlk versiyon günes sistemi içerisinde kısa mesafelerin kat edilmesine olanak sağlıyordu, fakat daha sonraki versiyonlar Uzay gemilerinin atlama kapılarına ihtiyaç duymadan büyük mesafeler kat etmesini sağladı.

Bu hızlı gelisme insanoğlunun çok kısa bir süre içerisinde yüzlerce günes sistemine yerlesmesini sağladı. Bundan sonra, ne yazık ki, bu genisleme boğucu bürokrasi sebebiyle oldukça zor bir hale geldi. Neredeyse atlama mesafesindeki her bir günes sistemi daha coloniler kurulamadan çoktan sahip olunmus yada çoktan kiralanmıs oluyordu, ve yeni bir dünyada yeni bir hayat kurmayı bekleyenler bu rüyalarının gerçeklesmesi için yıllarca beklemek zorunda kalıyorlardı.


EVE – Solucan Deliğ,

Olaylar beklenmedik bir sekilde iyiye doğru gitmekteydi, Canopus yakınlarında doğal bir solucan deliğinin bulunmasınına kadar. Bu solucan deliklerinin varlığı uzun bir süredir süpekilasyon konusuydu, bu simdiye kadar görülen ilk doğal fenomendi. solucan deliğinin içerisine gönderilen casus uydulardan , solucan deliğinin dengeli bir yapıya sahip olduğu ve bilinmeyen bir galaksideki bir günes sistemine açıldığı kesfedildi.

Bu sistem Samanyolu Galaksimizin çok uç noktası, evrenin öbür ucundaki baska bir galaksiye veya tamamiyle farklı bir boyuta açılan bir kapı olabilir. Solucan deliğinin EVE olarak adlandırıldı çünkü yeni dünyalar ve yeni baslangıçlar sunuyordu.

EVE‟in her iki tarafınada atlama kapıları kurulmasına karar verildi. Sadece özel donanımlara sahip gemiler kurt deliğinden geçebilme yetisine sahipti. Đnsanlar ve ekipmanlar solucan deliğinden geçip yeni üslerin kurulmasının insasına basladılar. Yeni sistem New Eden (Yeni Cennet) olarak adlandırıldı. Solucan Deliğinin her iki tarfındaki kapılar “Eve‟in Kapıları” olarak adlandırıldılar.

EVE‟in tahmin edilemez yapısı ve aradaki bilinmeyen mesafe yüzünden kapılar inanılmaz derecede büyük olmak zorundaydı.Bu kapılar insan oğlunun insaa ettiği en büyük yapılardı, yapımları 200 yıl aldı. İlk olarak kapıların yapılmasındaki amaç herkes için yeni dünyalar ve ilk görenin sahip olduğu bir dünya vaat ediyordu ve bitirilmesinin ardından yüzlerce bağımsız organizasyon yeni dünyaları arastırmaya ve yerlesmeye basladı.


EVE’in Kapanıs,

Eve Kurt deliği daha EVE kapılarının yapım asamasındayken kapanmaya basladı. Bu durum kapıları pek etkilemediği ve basından beri fonksiyonel olarak çalıstığı görüldü. Fakat sonra, yetmis yıllık kusursuz çalısmanın ardından, felaket bas gösterdi. Tanımlanamaz bir fenomen EVE kapılarını yuttu, siddetli bir bozulmaya neden oldu, kapıları kullanılmaz bir hale getirdi ve gelecek vaad eden New Eden‟ı (Yeni Cenneti) bir ise yaramaz moloz yığınına dönüstürdü.

New Eden‟daki kapı halen aktif durumda, fakat ne zaman bir gemi yakınlarına gitmeye çalıssa Çekim fırtınaları tarafından yok edildi. Eve‟in kapanması ani ve dramatik bir etki yarattı, New Eden daki tüm üsler ve koloniler bu durumdan etkilendi.Kapılar olmadan, koloniciler kendilerini koparılmıs ve izole edilmis hissettiler.

Kolonilerin bir çoğu ya yeni kurulmustu yada daha kurulalı on yıllar olmustu ve pek azı kendi kendine yetecek durumdaydı.Tek tek coloniler yok olmaya basladı. Pek azı hayatta kalmayı basardı ve yavas yavas bilgilerini ve teknolojilerini, mühimmat ve kaynak eksikliğinden kaybetmeye basladılar.

Binlerce yıl boyunca dağılmıs yerlesim birimleri birbirlerinden habersiz ve izole edilmis bir sekilde büyümeye devam etti. Zaman geçtikçe, farklı çevre ve ideolojik düsünce, onları birbirinden ayırdı.